Gabinet
Gabinet fizjoterapeutyczny
dr n. med. Marcin Wytrążek
Jeżeli cierpisz na dolegliwości bólowe, z którymi nie możesz sobie poradzić to zapraszam serdecznie na terapię. Jako fizjoterapeuta specjalizuję się głównie w terapii przewlekłych dolegliwości bólowych narządu ruchu (m. in. kręgosłupa, barków, bioder, szyi).
Jak wygląda wizyta?
Wizyta terapeutyczna trwa przeważnie około godziny. Składa się z dokładnego wywiadu, oceny funkcjonalnej i badania palpacyjnego. Później następuje właściwa terapia oraz instruktaż jak wykonywać autoterapię w warunkach domowych.
Wywiad
Bardzo istotną częścią terapii jest zebranie dokładnego wywiadu. Podczas niego mogę wyłapać wiele cennych informacji na temat funkcjonowania Twojego układu ruchu. Na pierwszą wizytę warto przynieść dokumentację medyczną. Dzięki czemu będę mógł poznać historię Twojej choroby oraz problemów zdrowotnych z przeszłości.
Są to ważne informacje, ponieważ mogą rzutować na przebieg terapii.
Ocena funkcjonalna i badanie palpacyjne
Kluczowym elementem terapii manualnej tkanek miękkich jest ocena funkcjonalna narządu ruchu. Przywiązuję do niej szczególną uwagę. Składa się z oceny postawy ciała oraz szeregu testów klinicznych, które pomogą w ustaleniu dysfunkcji lub zaburzeń. Po ocenie funkcjonalnej przechodzę do badania palpacyjnego. Oceniam wtedy zaburzenia tkankowe występujące w Twoim ciele. Są to najczęściej restrykcje powięziowe – tzw. sklejenia powięzi, densyfikacje, ograniczenia mobilności tkanek, obecność punktów
spustowych itp.
Terapia manualna i masaż
Podczas terapii posługuję się bezpiecznymi technikami terapii manualnej tkanek miękkich. Oferuje cały wachlarz technik dostosowanych do Twojego stanu zdrowia. Jeżeli występują u Ciebie duże dolegliwości bólowe i tkanki wykazują dużą tkliwość to często stosuję techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Są to łagodne techniki nakierowane na obniżenie napięcia mięśni oraz usunięcie restrykcji w układzie powięziowym. Konsekwencją ich jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Są szczególnie wartościowe w stanach pourazowych czy ostrych dolegliwościach bólowych (np. napięciowe bóle głowy, łokieć tenisisty, po urazach komunikacyjnych szyjnego odcinka kręgosłupa typu „smagnięcia biczem”).
Jedną ze skuteczniejszych form pracy jaką stosuję jest masaż tkanek głębokich. Wykonuję go w sposób łagodny, aczkolwiek w intensywny sposób usuwa restrykcje w układzie powięziowym. Efektywnie przywraca mobilność tkankom i stawom. Masaż tkanek głębokich uruchamia wiele obszarów ciała, które są nieopracowywane w innych formach terapii. Jest odczuwany jako mocny, stanowczy masaż, który trafia w najbardziej napięte miejsca w ciele.
Do wyciszania miejsc generujących dolegliwości bólowe stosuję terapię punktów spustowych. Przynosi ona ogromne korzyści mimo, że nie zawsze jest bolesna. Może jednakże wiązać się z pewnym dyskomfortem. Tego typu wrażenia często są nazywane „dobrym bólem”, gdyż terapia trafia w miejsca odpowiedzialne za dolegliwości i w efekcie przynosi dużą ulgę. Jest to konstruktywny ból wynikający ze stymulacji układu nerwowego, a nie destruktywny wynikający z uszkadzania tkanek.
Autoterapia
Zadanie domowe
Na koniec każdej wizyty zadaję zadanie domowe w formie prostych, skutecznych ćwiczeń i technik autoterapii. Zaangażowanie w tę część terapii potrafi niezwykle przyspieszyć proces terapeutyczny i osiągnięcie lepszych rezultatów. Zadania są dopasowane indywidualnie do Twojego stanu i możliwości.
Autoterapia na YouTube
Jeżeli chcesz się uczyć jak usprawniać swoje ciało i jak radzić sobie z dolegliwościami bólowymi, to zachęcam do śledzenia autoterapii na moim kanale YouTube.