Kurs – Anatomia sekcyjna

Samodzielnie odkrywaj anatomię człowieka na preparatach nieutrwalonych

Bądź jak Luigi Stecco, Tom Myers albo Gil Hedley, którzy samodzielnie odkrywają prawdziwą budowę ludzkiego ciała.

Kurs anatomii sekcyjnej

Anatomia sekcyjna

O kursie

Być może zastanawia Cię jak naprawdę wygląda gruszkowaty? Którędy biegną nerwy obwodowe czy jak wygląda powięź głęboka? Czy widać taśmy anatomiczne i ich połączenia? A może masz własne przemyślenia i hipotezy, które chciałbyś zweryfikować. Jeżeli chcesz być coraz bardziej świadomym terapeutą to ten warsztat jest dla Ciebie.
To unikatowa okazja poznawania budowy ludzkiego ciała w najbardziej bezpośredni i naturalny sposób. Instruktor nie prowadzi jej w formie wykładowej. To uczestnicy pod okiem prowadzącego preparują poszczególne części ciała człowieka.

Kurs dla specjalistów branży medycznej

  • lekarzy
  • fizjoterapeutów
  • osteopatów
  • masażystów
  • studentów medycyny

Struktura kursu

Zobacz jak będzie wyglądał Twój udział w kursie

Kurs anatomii sekcyjnej – Dzień 1

Pierwszego dnia badane są struktury powierzchowne (powięź powierzchowna, powięź głęboka i powierzchowna warstwa mięśni). Podczas sekcji obserwujemy także inne układy tj. układ nerwowy, krwionośny, limfatyczny.

Kurs anatomii sekcyjnej – Dzień 2

Drugiego dnia szkolenia dokonujemy obserwacji głębiej położonych struktur, stawów, narządów. Szkolenie przeprowadzane jest na różnych preparatach. Zazwyczaj są to: kończyny (kończyna górna, kończyna dolna), tors oraz głowa. Rodzaj preparatu zależny jest od ilości uczestników i materiału dostępnego w laboratorium. Podczas sekcji dokonujemy bardzo dokładnej preparacji idąc od skóry w głąb ciała. Dzięki temu istnieje możliwość zgłębienia dokładnej budowy stawów, kręgosłupa oraz innych struktur i narządów.

Kurs anatomii w prosektorium

Niewielu fizjoterapeutów ma okazję uczestniczyć w zajęciach w prosektorium, na której poznajemy relacje między poszczególnymi strukturami. Poza tym na uczelni bardzo często budowę ciała człowieka poznajemy w częściach. Jeżeli już mieliśmy okazję poznawać anatomię w prosektorium, to były to preparaty utrwalone (sztywne). Pozbawione są one ogromnej ilości tkanki łącznej. Nasze szkolenia prowadzone są na nieutrwalonych preparatach. Pozwala to na poznawanie struktur anatomicznych w warunkach zbliżonych do żywego ciała. Dlatego to wyjątkowa okazja zobaczenia mięśni, narządów, stawów, czy innych struktur w rzeczywistej, nie zmienionej formie.

Anatomia sekcyjna

Relacje i opinie uczestników warsztatów

anatomia sekcyjna

Najczęstsze pytania i wątpliwości przed szkoleniem anatomii sekcyjnej

Chyba wszyscy mamy duże braki z anatomii, bo jest to przeogromna przestrzeń wiedzy. Prowadzący dba o to, żeby na warsztacie dominowała współpraca, otwartość i dialog. Dzięki temu, że na kursie są też się terapeuci z dobrą znajomością anatomii klasycznej, wszyscy uczymy się więcej.

Każdy normalny człowiek stykający się z ludzkim ciałem musi się zmierzyć z własnymi emocjami. Każdy przez to przechodzi i jako organizatorzy zadbamy o Twój komfort. Nie ma takich sytuacji, w których ktoś by sobie nie poradził na warsztacie. Za pierwszym razem silne emocje są tu czymś naturalnym, lecz zawsze z lękami wygrywa chęć odkrywania i zdobywania wiedzy.

POMYŚL O TYM, ŻE ŻYCZENIEM OSÓB, KTÓRE ODDAŁY SWOJE CIAŁA NA CELE NAUKOWE BYŁO TO ŻEBYŚ MÓGŁ/MOGŁA SIĘ W TEN SPOSÓB UCZYĆ

Na warsztacie nie ma możliwości nagrywania filmów ani robienia zdjęć. Osoba, która będzie próbowała działać wbrew przyjętym zasadom może być proszona o opuszczenie warsztatu.

Jak najbardziej, możesz zabrać ze sobą igły i podczas preparowania sprawdzać przez jakie struktury się przebijasz.

Zajęcia są prowadzone na nieutrwalonych preparatach ludzkich. Są to tzw. preparaty „second use”, wcześniej wykorzystywane do zabiegów chirurgicznych. Rodzaj preparatu na szkoleniu uzależniony jest od dostępności w Laboratorium.

Raczej pożądane jest aby wszyscy uczestniczyli w preparacji, gdyż to od zaangażowania grupy zależy ile uda się zobaczyć. Owszem można robić sobie przerwy i podejść do sąsiednich stanowisk, jednakże potem trzeba wrócić do pracy.

Kurs prowadzi dr Marcin Wytrążek

dr n. med. Marcin Wytrążek

Od 2010 roku przeszkoliłem ponad 3000 terapeutów. Od tego czasu przeprowadziłem około 150 szkoleń i spędziłem ponad 7500 godzin na sali szkoleniowej. W latach 2010-2014 pełniłem funkcję prodziekana ds. kształcenia. Przez 10 lat pełniłem funkcję redaktora naczelnego Wydawnictwa WSEiT oraz kierownika Pracowni Terapii Manualnej i Masażu. Prowadzę dwa kanały na YouTube:
„Marcin Wytrążek” – tutaj pacjenci mogą znaleźć pomoc w bólu przewlekłym,
„Fizjo365” – terapeuci znajdą tu mnóstwo wiedzy i informacji praktycznych.

Zdjęcie dr n. med. Marcina Wytrążka

Terminy kursów znajdziesz na stronie organizatora

Najnowsze terminy szkolenia znajdziecie na stronie organizatorów. Wybierz u jakiego organizatora chcesz się uczyć i na ich stronie wypełnij formularz zapisu.