Kurs – Terapia punktów spustowych z anatomią palpacyjną

Skuteczny i efektywny kurs terapii punków spustowych

Naucz się pracować z bólem rzutowanym i promieniującym, który dotyczy ponad 90% pacjentów. Poznaj anatomię palpacyjną niezbędną do wykonywania skutecznej terapii.

Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych

O kursie

Szkolenie dostarczy Ci teoretycznych podstaw powstawania i leczenia punktów spustowych (ang. Trigger Points – TrP). Poznasz patofizjologię, przyczyny i czynniki podtrzymujące dolegliwości bólowe. Nauczysz się sposobu rozpoznawania zaburzeń układu mięśniowo-powięziowego. Ponad 90% czasu poświęcimy na działanie praktyczne.

Omówimy palpację mięśni, przyczyny powstawania TrP, lokalizację punktów spustowych, wzorce rzutowania i promieniowania bólu oraz terapię. Do każdego z omawianych mięśni dostaniesz postępowanie autoterapeutyczne zwiększające skuteczność terapii. Dzięki szkoleniu nabierzesz biegłości w wyszukiwaniu napięć i rozpoznawaniu przyczyn bólu rzutowanego u pacjentów. Ważnym elementem szkolenia jest wiedza z zakresu anatomii palpacyjnej. Nauczysz się lokalizować i badać struktury anatomiczne, dzięki czemu zwiększysz skuteczność swoich działań.

Kto najwięcej wyniesie z kursu

  • fizjoterapeuci
  • masażyści
  • studenci fizjoterapii
  • uczniowie szkół masażu
  • trenerzy personalni

Każdy uczestnik kursu otrzyma:

  • Skrypt, w którym znajdziesz podstawy teoretyczne oraz wskazówki terapeutyczne.
    Skrypt zawiera kilkaset zdjęć z badaniem i technikami terapii punktów spustowych.
  • Certyfikat potwierdzający uczestnictwo.
Skrypt terapia punktów spustowych

Punkty spustowe

Informacje ogólne

Punkty spustowe TrP to nadwrażliwe miejsca w obrębie napiętych pasm włókien mięśniowych. Generują ból rzutowany i inne dolegliwości do odległych obszarów ciała. Punkty spustowe w formie aktywnej bądź utajonej występują u większości ludzi. Odpowiadają za powszechnie występujące objawy bólowe w różnych obszarach ciała. Mogą być przyczyną bólu głowy, karku, barku, biodra, kręgosłupa i innych. Bardzo często są główną przyczyną dolegliwości, bądź współistnieją z innymi przyczynami. Punkty spustowe mogą towarzyszyć różnym stanom chorobowym. Są to np. rwa kulszowa, migrenowe bóle głowy, łokieć tenisisty lub golfisty i wielu innym.

Terapia

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego jest często trudny do terapii ze względu na imitowanie powszechnie występujących schorzeń. Biegle wyszkolony terapeuta potrafi wywołać ból rzutowany bądź promieniujący, który jest rozpoznawalny przez pacjenta. Dzięki temu można znaleźć przyczynę dolegliwości, która przez wielu specjalistów była omijana. Mimo rozwoju medycyny ciągle dysfunkcje mięśnio-powięzi nie są rozpatrywane podczas klasycznej diagnostyki. Podstawą badania punktów spustowych jest palpacja. Diagnostyka ma charakter obiektywny, gdyż pacjent zgłasza do jakiego obszaru promieniuje ból sprowokowany przez terapeutę.

Co mówią o szkoleniu jego uczestnicy?

Anna

„Promienieje, nie promienieje? Jest akcja?! Cieszę się, że trafiłam na kurs do Marcina. Ogrom wiedzy praktycznej i teoretycznej przekazana tak, że nie dało się nie zrozumieć i nie zapamiętać. . Dziękuję i polecam.”

Bartosz

„Bardzo się cieszę, że trafiłem w odpowiednie miejsce i na odpowiednich ludzi.”

Magdalena

„Ooo tak.. człowiek zdał sobie sprawę ile ma napiętych pasm. Wtedy zaczyna rozumieć cierpienia swoich pacjentów.”

Kurs prowadzi dr Marcin Wytrążek

dr n. med. Marcin Wytrążek

Od 2010 roku przeszkoliłem ponad 3000 terapeutów. Od tego czasu przeprowadziłem około 150 szkoleń i spędziłem ponad 7500 godzin na sali szkoleniowej. W latach 2010-2014 pełniłem funkcję prodziekana ds. kształcenia. Przez 10 lat pełniłem funkcję redaktora naczelnego. Zagadnieniem punktów spustowych zajmuję się od początku kariery zawodowej jak i naukowej. Moja praca naukowa opierała się na badaniu elektromiograficznym zjawiska punktów spustowych. Praca zawodowa natomiast opiera się na poszukiwaniu najskuteczniejszych form terapii punktów spustowych, w tym autoterapii.

Zdjęcie dr n. med. Marcina Wytrążka

Zobacz jak przebiega kurs

Terminy kursów znajdziesz na stronie partnerów

Najnowsze terminy szkolenia znajdziecie na stronie organizatorów. Wybierz u jakiego organizatora chcesz się uczyć i na ich stronie wypełnij formularz zapisu.